„Наслов зборника Евхаристијско богословље на најбољи начин изражава централну мисао коју овде сакупљени чланци и студије експлицитно изражавају: Евхаристија јесте центар, смисао и само биће живота Цркве, хришћана и живота целокупног створеног света.
Српско богословље се може похвалити скоро целовитим опусом овог колосалног богослова Цркве. Ипак, понешто је остало непреведено. Управо то има прилику да сада изађе на светлост дана, тј. пред српски теолошки и културни публикум. Свакако, у зборник улази и неколицина чланака који су се раније појавили у разним преводима, али смо их опет донели у свежем и новијем преводу.
Зашто о. Александар Шмеман? Зашто данас, након деценија богословског, црквеног и литургијског препорода Православне Цркве у свету и Србији? Неко би питао: зашто изнова текстови оца Шмемана сада кад нам је, наизглед, све у вези са њим итекако познато? Чини се да дугујемо одговор на ова не толико прозирна питања.
Циљ зборника, који је пред нама у оваквом облику, вишеструк је. Пре свега, ради се о жељи да важни текстови оца Александра буду на једном месту, под једним корицама и на српском језику. Ради се о указивању на Шмеманово целовито и систематско бављење проблемима Евхаристије, Литургије, светих тајни и целокупног живота Цркве.
Важно је споменути још један разлог за објављивање зборника, а њега је најтеже одредити речима ради се о вери; о вери у оно што ћемо овде читати. Наиме, након деценија евхаристијског богословља, еклисиологије, онтологије и есхатологије, као да лаганим растом надолази неизбежно питање: да ли ми заиста верујемо у све што читамо и што нам се даје као аутентично богословље Цркве? Какве везе оно има са нашим животима? Ова питања треба схватити крајње озбиљно, јер ће над свим могућим богословским концептима (ма какви да су они) живот у Цркви бити пресудно мерило. Живот који не чека.“ (Из предговора преводиоца, Лазара Нешића)
Садржај књиге Евхаристијско богословље
Поред предговора приређивача и његове студије о евхаристијској теологији оца Александра Шмемана, књига садржи и једанаест огледа овог значајног учитеља Цркве наших дана. Реч је о следећим текстовима:
- Литургијско богословље, богословље Литургије и литургијска обнова
- Свете тајне – православно излагање
- Литургијска духовност светих тајни
- Пост и Литургија – записи о литургијском богословљу
- Жртвовање и богослужење
- Монашка Литургија, Црква и Царство
- Евхаристија
- Богословље и Евхаристија
- Литургија и богословље
- Богословље и литургијско предање
- Литургија и есхатологија