Аутор о књизи Философија слободе
Философија слободе овде на означава истраживање проблема слободе као једног од философских проблема, слобода овде не значи објект.
Философија слободе овде значи – философија слободних, философија која полази од слободе, насупрот философији робова, философији која произлази из нужности, слобода означава стање субјекта који философира. Слободна философија је религијска философија, интуитивна философија, философија синова а не сирочади.
Пут ове књиге полази од слободе у самом почетку, а не доводи до слободе тек на крају. Слободу је немогуће из било чега извести, у њој је могуће само изворно постојати.
Поједини делови ове књиге су писани у различито време и у одломцима су штампани у Проблемима философије и психологије. Сада су ти одломци прерађени, написани су нови делови и све се претворило у књигу, која није систематична, али одражава целовито религиозно-философско схватање и осећање света.
Био бих срећан ако бих овом књигом у модерној свести нагласио низ горућих религиозно-философских проблема, посебно у свести људи који су кренули религиозно-мистичним путем. Сада није време образовања система, довршених и утемељених. Сада религиозна философија мора да буде израз и стваралаштво живота. Сада парадоксалност философирања може да буде истински одраз антиномичности религиозног живота.
У основи „философије слободе“ се налази подела на два типа доживљавања света и односа према свету – мистични и магијски. Мистика се налази у сфери слободе, у њој постоји трансцендентни пробој из нужности природе у слободу божанског живота. Магија још пребивa у сфери нужности, не напушта зачараност природе. Магијски пут у свим областима лако постаје човекобожански пут. А мистични пут мора бити богочовечански пут. Философија слободе је философнја богочовечанства.