У књизи пред вама Харизма цара Душана аутор приказује најмоћнијег међу српским владарима средњег века на два колосека. У првом делу књиге је, у складу са најновијим резултатима српске историографије, приказано доба развоја и успона српске државе са врхунцем током Душановог доба. Други део књиге је занимљив за данашњег читаоца јер покушава да одговори на питање: „Шта је цар Душан нама данас?“
О књизи
Аутор је описао и размотрио најзначајније епизоде из живота цара Душана, од првих великих државничких и војних победа па све до стварања простране државе овенчане крунисањем у Скопљу 1346. године. Наредни период владавине Стефана Душана, цара Срба и Грка, обележила су нова освајања и доношење чувеног Душановог законика, али и нови сукоби са Угарском и појава Турака Османлија на хоризонту. Шест векова касније, сахрана његових посмртних остатака у центру Београда, у Цркви Светог Марка (1968), изазива потресе у српском и југословенском друштву, однегованог на идејама комунистичке револуције.
Други о књизи
Књига Косте Николића доноси један нови, унеколико „искошен“, али неспорно свеобухватан поглед на епоху краља и цара Стефана Душана. С друге стране и не мање значајно, велики српски средњовековни владар, његова улога и место у историји, сагледани су и кроз призму протеклог времена у оквирима својеврсне „културе памћења“ у нашој средини (Радивој Радић).
Жеља да се Душаново царство обнови са својом војном снагом, величином и праведним законима бодрила је духове српских државника и учених људи током XIX века. Најзад, описано је како је потрага за његовим земним остацима заинтригирала јавност Краљевне СХС, а нешто касније и узбунила власти социјалистичке Југославије. Харизма цара Душана је ту да вас упозна са владавином најсилнијег међу Немањићима, али и да подсети како су се Срби кроз векове односили према наслеђу и сенима цара Душана (Урош Миливојевић).
О аутору
Коста Николић (1963) је научни саветник у Институту за савремену историју у Београду. У бројним књигама и стручним радовима бави се превасходно проблемима српског друштва и државе у XX веку. Превођен је на више светских језика.