У књизи Рађање капитализма у средњем веку. Мењачи, зеленаши и велики финансијери, Жак Ерс (1924–2013), француски историчар и специјалиста за средњи век тумачи делатност мењача, финансијера, зеленаша кроз призму различитих средњовековних друштвено-политичких устројстава, указавши на раније успостављање феномена капитализма и његове праксе.
О рађању капитализма у средњем веку сведоче различити његови облици који се тада јављају: позајмице на камату, појам „берзе“, различите спекулације, као и живост трговачких и финансијских компанија у то време. Сви слојеви друштва учествују у овом феномену: то се не односи само на Јевреје и Ломбарђане, већ и на буржује који су далеко бројнији од ових странаца, а истовремено и конкурентнији због опсега друштвених слојева које су у стању да захвате.
Жак Ерс обједињује тумачење великог броја извора – докумената, извештаја, текстова о позајмицама, црквених писама који одражавају праксу мењача, усмеривши се пре свега на Француску и трговачке градове у Италији. Ерс указује да је црква умножавала забране зеленашења и позајмица што сведочи о значајном присуству тих пракси, при чему истинска моћ није лежала у рукама трговаца већ зеленаша.
Зеленаши су у граду били на врху лествице, намећући се господарима, а Медичијеви су само један од таквих примера. Ерс настоји да изнесе на видело игре моћи великих породица и нуди иновативан поглед на капиталистичке појмове: новчане зајмове, спекулације, каматне стопе и друге, развијене још у средњем веку.