„Вашингтонски споразум је последица и унутрашње владајуће српске политике или врсте политике коју Карл Шмит дефинише као мешавину каријерне корупције, трикова и манипулација, интрига и помаме за влашћу и чији је крајњи исход редуковање државе и анархија.“ Дејан Мировић
У својој новој књизи угледни правник и универзитетски професор Дејан Мировић наставља тамо где је стао са књигом Бриселски споразум. Детаљно и аргументовано анализирао је геополитичке, правне и унутрашње последице Вашингтонског споразума. Указао је на историјат повезивања криза на различитим меридијанима, као и на штетне последице такве политике. Такође, указао је на историјат настанка Вашингтонског споразума у контексту по Србију све неуспешнијих преговора о статусу Косова и Метохије. Коначно, побројао је све домаће правне акте који су потписивањем овог споразума практично укинути.
Вашингтонски споразум и домаће право
Вашингтонским споразумом од 4. септембра 2020. су прекршени: Закон о закључивању и извршавању међународних уговора, Закон о спољним пословима, Закон о високом образовању, Закон о водама, Закон о јавној својини, Закон о авио-саобраћају Републике Србије, Закон о уставном суду.
Вашингтонским споразумом су прекршени и чланови Кривичног законика који забрањују довођење Србије у положај зависности и мењање уставног поретка и граница, односно чланови 305 и 307–308 који су се у старом КЗ односили на кривична дела издаје и велеиздаје.
Вашингтонски споразум је ставио ван снаге читаве делове Устава Републике Србије: Преaмбулу Устава Републике Србије, члан 4 који прописује јединственост правног поретка и начело поделе власти, члан 8 који гарантује територијални интегритет Србије, члан 16 који налаже поштовање правила међународног права, члан 82 који прописује јединственост српског тржишта, члан 87 који штити државну имовину, члан 89 који регулише културно и историјско наслеђе, чланове 142–165 који прописују јединственост правосудне власти, чланове 182–187 који регулишу положај аутономних покрајина у оквиру Србије, читав осми део Устава који регулише уставност и законитост, односно чланове 194–202, као и члан 203 којим се регулише поступак промене Устава Републике Србије.
Српски председник је потписивањем Вашингтонског споразума прекршио и члан 114 Устава, односно председничку заклетву у којој се обавезује да ће све своје снаге посветити очувању српске суверености. Дакле, Вашингтонским споразумом је суспендовано преко 40 чланова српског Устава.
Садржај књиге Вашингтонски споразум преузмите ОВДЕ.