Атлас српских књижевника представља јединствени енциклопедијски речник на 760 страна. Чије одреднице чине најзначајнији књижевни ствараоци на српском језику. Од монахиње Јефимије и деспота Стефана Лазаревића, па све до савремених аутора с почетка трећег миленијума. Овакво издање је издавачка и лексикографска новина. Будући да на једном месту пружа сажети „земљопис“ најзначајнијих српских писаца, поета и драматурга. Кроз једноставно организовано и графички уочљиво штиво, биће разумљиво већем делу читалачке публике. Својом композицијом, методолошким захватом и обимом, Атлас српских књижевника ће несумњиво бити занимљив и користан заљубљеницима у писану реч и библиофилима, студентима књижевности и стручној јавности.
Из предговора књиге Атлас српских књижевника
Аутор се одлучио да грађу Атласа избалансирано чине историјски прикази ставова највећих ауторитета српске књижевне критике према одређеним ствараоцима. С друге стране, лични, интимни однос аутора према поетици нечијег пера. Тако је ово издање и сведочанство о односу једног субјективног времена према своме легату. Али и ванвременска историјска читанка о писцима и књигама. Зато су исписани редови и (популарна) књижевна критика аутора, али и референтни чланак о стању ствари у српском поетском космосу. Тиме смо на трагу тако жељене постмодерне фузије интуитивне литерарне имагинације и логике научног дискурса.
Како попуњава очигледан вакум у нашој лексикографској делатности, можемо претпоставити да ће Атлас српских књижевника наћи пут до читалаца и истраживача. Још значајније је констатовати да је ово дело у потпуности испунило задатак који је аутор ставио пред себе – да богату историју уметности речи у Срба лапидарно транспонује у језгровите сторије о најзначајнијим српским писцима и њиховим литерарним световима.
Др Бранимир Станковић, Филозофски факултет у Нишу