Одбрана Србије од удруженог напада Немачке, Аустро-Угарске и Бугарске 1915. године, повлачење преко Црне Горе и Албаније, обнова на Крфу и победа на Солунском фронту са пуно права су названи Голготом и Васкрсом. Пораз и егзодус из 1915-1916, догађаји који се убрајају у најтрагичније тренутке српске историје, добили су свој накнадни, дубински смисао пошто су у националној традицији и сећању спојени са потоњом обновом и победом.
Ипак, када се проучава само година 1915, од напада на Србију првих дана октобра до напуштања отаџбине и успона српске војске и избеглица ка црногорским и албанским планинама почетком децембра, слика српског пораза постаје много стварнија и мрачнија. Шта се и зашто догодило? Ова књига не нуди једноставне и упрошћене одговоре. Њена кључна теза је, ипак, да су силе Антанте Србима помоћ прво обећале, потом су их спречиле да превентивним нападом на Бугарску сами себи помогну, да би их на крају препустиле милости и немилости непријатеља.
Историја одбране Србије 1915. овде је сагледана као целина, која обухвата и војну и дипломатску историју, као и свакодневна искуства „обичних људи“. Приповедање о српском Великом рату не сме да изостави ни епско јунаштво ни мученичка страдања. У овој књизи зато су са скоро подједнаком пажњом саслушани гласови краља Петра, његових официра и војника, српских и савезничких министара и дипломата, новинара, припадника медицинских мисија и заробљених непријатеља, жена и деце из избегличких колона.
У књизи Једини пут Милош Ковић сабрао је све што сваки Србин треба да зна о трагичној и херојској, другој години Великог рата у Србији.