Увод
„Конструисање синтетичких нација“ је дело које осветљава једну од најважнијих тема савремене геополитике – стварање синтетичких нација и манипулације националним идентитетима. Књигу је приредио Миша Ђурковић, док су издавачи Catena mundi и Институт за европске студије. Ово дело окупља радове реномираних аутора и истраживача. Они анализирају начине на које су велики светски играчи конструисали синтетичке нације у различитим деловима света ради остварења својих геополитичких циљева.
Геополитика и национални идентитет
Једна од централних тема ове књиге је улога геополитике у конструисању националних идентитета. Аутори истичу како су велики геополитички играчи, од Беча до Вашингтона, користили синтетичке нације као инструменте за подривање или јачање својих позиција на глобалној сцени. Овај процес је посебно видљив на Балкану и у постсовјетском простору, где су нације и идентитети често били конструисани и деконструисани у складу са интересима спољних сила.
Национални инжењеринг и идеологија
Књига анализира идеолошке основе националног инжењеринга. Истражује како су теорије попут конструктивизма утицале на формирање и деконструкцију националних идентитета. Од Канта до савремених постмодернистичких теорија, ови концепти су имали велики утицај на начин на који се перципирају нација и држава.
Садржај и теме
Књига је подељена у неколико тематских целина које обухватају:
- Теоријски оквир и историјски примери: Миша Ђурковић уводи читаоце у концепт националног инжењеринга и његову примену у геополитици. Примери укључују детаљну анализу улоге Ватикана и Аустроугарске у стварању нових националних идентитета на Балкану и у Источној Европи.
- Религијски интервенционизам: Александар Раковић истражује како религијске институције учествују у формирању националних идентитета, са фокусом на српски идентитет и утицај спољних фактора.
- Спољни утицаји на националне идентитете: Рад Дејана Антића и Душана Илића разматра улогу страних сила у креирању националног идентитета у Македонији, док Србољуб Д. Пеовић анализира обликовање албанске нације до краја Првог светског рата.
- Процеси денационализације: Салих Селимовић се бави процесом денационализације Срба муслимана, док Будимир Алексић истражује изградњу црногорске нације.
- Конструисање хрватске нације: Рад Николе Жутића анализира улогу коју су Аустроугарска и Ватикан имале у конструисању хрватске нације, док Саша Недељковић пише о Србима римокатолицима у Дубровнику и на Приморју.
- Конструисање украјинског и белоруског идентитета: Олег Неменски и Едуард Попов пружају увиде у процес формирања модерне украјинске нације. Дмитриј Карнаухов проучава пољске историјске наративе као фактор трансформације „руског“ идентитета у Источној Европи. Андреј Русакович се бави анализом белоруског идентитета у постсовјетском периоду.
Утицај и значај
„Конструисање синтетичких нација“ је књига од великог значаја за све који се баве истраживањем националних идентитета, геополитике и савремених политичких процеса. Ова књига није само историјска анализа, већ и упозорење о могућностима и последицама манипулације националним идентитетима у савременом свету.
Закључак
„Конструисање синтетичких нација“ је неопходно штиво за све који желе да разумеју сложене процесе манипулације националним идентитетима. Преко анализа реномираних аутора и истраживача, ова књига нуди дубок увид у теме које су од кључног значаја за разумевање савремене геополитике и међународних односа.