Коста Чавошки – Сећања неуспешног политичара I-III нису само мемоари једног човека већ и једне епохе. Рођен 1941, академик Чавошки био је сведок свих значајних догађаја у историји Срба друге половине 20. века. Сведочио је успону комунистичке власти, јачању идеолошког једноумља, али и првим пукотинама, отпорима и прогонима. Упознао је како је комунистички систем функционисао изнутра, али и како је кажњавао непослушне, па и њега лично.
Коста Чавошки осамдесетих је бранио право на слободу говора многима, а учествовао је и у обнављању Демократске странке 1989. Правдољубив и бескомпромисан, убрзо је био у сукобу са прагматичним врхом странке, Мићуновићем и Ђинђићем и иступио из ње. Био је жестоки противник режима Слободана Милошевића, али и неискрене опозиције. Са Николом Милошевићем основао је Српску либералну странку, једину која у досадашњој историји новог српског вишестраначја никада није била на власти.
Иако је био жестоки противник СПС-а, након 2000. године немилосрдно је критиковао анационалну политику новог режима. Као експерт одбране, помогао је Радовану Караџићу пред Хашким трибуналом. Учествовао је у свим јавним протестима и расправама поводомо споразума које су разне власти потписивале са представницима режима у Приштини, уколико су ти споразуми били на штету српског суверенитета и националних интереса.
У том контексту, може се рећи да мемоари Косте Чавошког – Сећања неуспешног политичара обухватају најширу лепезу владара, политичара и историјских процеса у другој половини 20. века. Многе од њих Чавошки је лично познавао, што овој књизи даје посебну вредност.
Аутор о књизи
„Иако сам се политиком бавио око шездесет и три године, током те своје дуге политичке каријере скоро ништа значајније нисам постигао, ако се под успехом подразумевају висока политичка звања и све оно што уз њих иде. Једино сам током последипломских студија од 1964. до 1967. године био некакав руководилац у Централном комитету Савеза омладине Србије и Главном одбору Савеза студената Југославије, о чему ће касније бити речи. Током највећег дела свог живота под Титовом страховладом, па све до 1989. године био сам дисидент, а затим оснивач Демократске странке и потом и један од оснивача Српске либералне странке.
За многе је то била прилика да се најпре домогну звања народног посланика, а после пада Слободана Милошевића и положаја председника Савезне Републике Југославије, председника Владе Републике Србије, министра у савезној и републичкој влади, државних секретара и подсекретара и тако редом. Ничега од тога нисам се дочепао. Чак нисам био ни амбасадор у некој страној земљи, што је иначе била велика награда за лојалност шефу владајуће странке.
Како, дакле, у својој дугој политичкој каријери ништа озбиљније нисам постигао, нити сам заузимао положај с којег се могло озбиљније утицати на текућа политичка збивања, изнова се поставља питање зашто сам уопште написао ова сећања. После дужег промишљања, разабрао сам да сам током свог дугог политичког живота непосредно или посредно упознао многе важне политичке личности, те да би мој суд о њима и данас могао бити занимљив. Уз то сам био сведок многих значајних политичких збивања и историјских прекретница, па би и моја разумевања и процене тих догађаја могли имати бар неки значај за данашњег читаоца. И што је још важније, о тим људима и збивањима нећу писати на основу свог негдашњег увида и сазнања, него са становишта касније стеченог искуства и разумевања како политике као такве, тако и наше негдашње југословенске и доскорашње српске политике.“
Коста Чавошки – Сећања неуспешног политичара I-III САДРЖАЈ
Прва књига обухвата период од рођења па до 2002. године, од мемоарских написа о пореклу породице и детињству до борбе против тзв. хашке правде. Садржај књиге преузмите ОВДЕ.
Друга књига обухвата седам веома густих година, 2002–2009 – од првих предлога о Заједници српских општина на Косову и Метохији, промене оптужнице против Радована Караџића, преко независности Црне Горе до доласка EULEX-a у јужну српску покрајину. Садржај књиге преузмите ОВДЕ.
Трећа књига обухвата период од бечких преговора о Косову и Метохији из 2009. до Вашингтонског споразума 2017. Посебно се истиче последњи део књиге, у којима су кратки беиографски портрети Слободана Милошевића, Зорана Ђинђића, Николе Милошевића, Владимира Мијановића, Драгољуба Мићуновића, Вука Драшковића и Војислава Коштунице. Садржај књиге преузмите ОВДЕ.