Мистерија Тито: московске године је књига руског историчара Никите Боднарјева о мало познатом периоду Титове биографије. Време које је провео у Москви од 1935. до 1937, међутим, пресудно је утицало на судбину КПЈ а тиме и читаве Југославије.
„Нема сумње да је Јосип Броз Тито био један од оних људи који су одређивали ток историје у XX веку, па и данас Титово наслеђе утиче на судбине људи, пре свега на Балкану, делимично и у земљама „трећег света“, а у одређеној мери чак и у Русији..
Све етапе политичке биографије Ј. Броза Тита изузетно су важне за разумевање историјских процеса на Балкану, као и светског комунистичког покрета. У том контексту, тешко је превредновати значај такозваног „коминтерновског периода“ (1935–1937). У тренутку доласка у СССР Јосип Броз је већ око пола године био члан Политбироа ЦК КПЈ, међутим, није спадао међу челне људе Партије. Сама по себи чињеница да је кооптиран у Политбиро КПЈ не представља доказ његовог ауторитета и утицаја.
Међу најзначајније фигуре КПЈ тог периода можемо сврстати, пре свега, врх партијског руководства: секретара партије Милана Горкића (право име Јосип Чижински, коминтерновски псеудоним Сомер); представника КПЈ у Коминтерни Владимира Ћопића (коминтерновски псеудоним Сењко); Адолфа Мука, који је био одговоран за сва финансијска питања, иако без јасног статуса (псеудоним Леви); Ђорђа Митровића, руководиоца Унутрашњег бироа КПЈ, такозваног Зембиља (псеудоним Олгица).“ Аутор