Битка на Кајмакчалану (септебар 1916.), књига новинара и публицисте Игора Гојковића. Он је реконструисао једну од најзначајнијих а запостављених битака у српској историји након десет година истраживања.
Битка на Кајмакчалану (септембар 1916.) оцењена је као капитално дело наше историографије. Битка је трајала двадесет два дана, од 12. септембра до 3. октобра 2016. године. Била је то прва победа српске војске после албанске голготе. Прва на Солунском фронту и први пут да су српске јединице после изгнанства закорачиле на тло Србије. На тој коти, на 2.520 метара, пролазила је државна граница коју је означавала пирамида висока два и по метра. Призори су били више него потресни, војници су плакали, клечали на земљи, љубили планински камен, предосећајући даље напредовање. Ипак, после овог обрачуна ни савезници, ни Бугари низу имали довољно снаге за веће акције. Углавном су вођене рововске борбе и допремано оружје, чекао се прави тренутак за јуриш, а он је дошао септембра 2018. године, када је за само две недеље Бугарска капитулирала, а за мање од два месеца ослобођен Београд.
Дискусија која је изазивала неслагања водила се око тога да ли су Кајмакчалан освојили Дринци из 5. пука, четници војводе Вука, или Дунавци из 7. пука. Описујући те славне догађаје аутор је измирио све њих и одао им подједнаку заслугу за ово велико дело. Поред коришћења 16, 17. и 18. књиге из званичне историје Првог светског рата Главног ђенералштаба Краљевине СХС/Југославије, аутор је историјске сцене „оживео“ сведочанствима непосредних учесника догађаја. Међу њима су и наши велики писци и јавни радници, Стеван Јаковљевић, Станислав Краков, Иво Ћипико, Рудолф Арчибалд Рајс.