Деветсто трећа је интригантна историографска књига Драгише Васића. Приказује један од највећих потреса у српској историји. Иако је од тада прошло више од 120 година, Мајски преврат је догађај који је оставио огроман траг у националној историји.
Сви који желе да се детаљније позабаве националном прошлошћу и да покушају да што боље схвате прилике услед којих је дошло до Мајског преврата и како су се ствари одвијале након њега, шта се заиста десило и да ли се ишта променило.
Данас се много тога зна, али је непроцењива вредност података и личних утисака о том 29. мају. О краљу Александру, краљици Драги, Апису, завереницима које Васић као савременик, даровит писац, хроничар, познавалац међународних односа и унутрашњих прилика износи. Својим истанчаним осећајем за детаљ истакао је бројне чињенице које су другима промакле и описао узроке и поводе свргавања династије Обреновића.
До 1917. разочарао се у династију Карађорђевић након Солунског процеса, на ком је Васићев рођак Љубомир Вуловић као припадник Црне руке осуђен за наводни атентат на регента Александра. Протестовао је код тадашњег председника владе Пашића да се пуковник Драгутин Димитријевић Апис пусти на слободу. Детаље о убиству последњих Обреновића дао му је поручник Велимир Вемић који је једва извукао живу главу на Солунском процесу.