Студија Фашизам и нацизам Андреја Митровића садржи све што треба да се зна о ове две екстремне идеологије. Написана прегледно, јасно и читко, она већ деценијама представља незабилазно штиво.
Истраживања тоталитарних идеологија у 20. веку спадају у најтеже и најкомплексније историографске задатке. Синтетизовати сопствене богате истраживачке резултате са онима великог броја страних и домаћих историчара који су се бавили овим проблемом, такође је незахвалан задатак. Професор др Андреј Митровић спада, свакако, у ред оних европских познавалаца настанка, идеологије, организационе структуре и бруталне праксе италијанског фашизма и немачког националсоцијализма, који, захваљујући огромној ерудицији и истраживачком искуству и особеном методолошком приступу с успехом могу да пруже одговоре на питања која о овим тоталитарним покретима изнова поставља свака нова генерација студената и сви који желе да добију научно релевантни суд о њима.
У књизи Фашизам и нацизам, која се први пут појавила пре три деценије, Андреј Митровић показује вештину уочавања, издвајања и анализе оних кључних историјских процеса, друштвених, политичких и идеолошких утицаја који су омогућили настанак две екстремно десне тоталитарне идеологије. Указује на обликовање њиховог „погледа на свет“ и анализира методологију успона ка апсолутној моћи са свим њеним разарајућим последицама. Књига није протоком времена изгубила на свежини и прецизности закључака. Она пружа неопходан, широк чињенички и аналитички ослонац за свако даље истраживање феномена фашизма.
Андреј Митровић (Крагујевац, 1937), редовни професор Филозофског факултета у Београду, оснивач Катедре за Општу савремену историју (1985), на чијем се челу налазио до одласка у пензију 2004. године. Аутор је двадесет шест монографија и посебних издања и великог броја краћих радова. Октобарску награду града Београда добио је 1975. (за монографију Време нетрпељивих, Политичка историја великих држава Европе 1919-1939), а Хердерову награду за допринос историографији 2004. Дописни је члан САНУ (од 1988) и ЦАНУ (од 2006).