Геополитички појмовник Балкана је књига која пружа детаљан и амбициозан увид у геополитику југоисточне Европе. Књига је плод неколико деценија посвећеног истраживања и унапређивања разумевања геополитике региона и света.
Са преко 600 одредница, Геополитички појмовник Балкана представља најопширнији и најкомплетнији извор знања о силама и процесима који обликују наше полуострво. Ово је концизан и систематичан речник који пружа дефиниције, објашњења и контекст за геополитичке термине, појаве и догађаје који су свима познати.
Професор Степић, као врхунски стручњак у области геополитике, користи богатство својих историјских и теоретских знања да осветли чак и оне појаве које се на први поглед не чине важним. Због тога ова књига има и аналитички квалитет. Она нуди нови приступ проблемима региона и нове увиде, често суочавајући стандардне представе и стереотипе са чињеницама.
Зато верујемо да ће ова публикација бити често цитирано и радо коришћено штиво како за стручњаке, тако и за ширу јавност. Она је намењена свим заинтересованим читаоцима, који у овом времену апсолутне смутње и шизофреније желе поуздан ослонац.
Из књиге Геополитички појмовник Балкана
АУТО-ПУТ НИШ–ПРИШТИНА–ДРАЧ: делимично изграђен друмски саобраћајни правац који повезује Ниш, једно од најважнијих чворишта на паневропском Коридор 10, са луком Драч на ЈИ обали Јадранског мора; изграђен је кроз већи део косовско-метохијског дела Србије – од Приштине до границе између Србије и Албаније код Врбнице у дужини од 130 км (албански сепаратисти ту деоницу зову „Ибрахим Ругова“ по свом некадашњем политичком вођи);
од њега се на ЈЗ ободу Приштине (између српских села Угљаре и Чаглавица) одваја аутопут према Скопљу („Арбен Џафери“, по политичком лидеру Албанаца из Северне Македоније); кроз Албанију је завршен (177 км) и назива се Аутопут А1 или „Национални пут“ (Rruga e Kombit); код места Милот, на левој обали реке Маће, требало би да се споји са будућим в. Јадранско-јонским аутопутем; планирано је да се комплетира неизграђени део од Ниша, долинама Топлице и Косанице, до Мердара, на административној линији централне Србије и КиМ (77 км), те од Мердара, кроз Мало Косово (Лаб), до Приштине (22 км);
тај правац форсирају САД из геополитичких и геостратегијских разлога, тј. због постизања стратегијские дубине Албаније као савезника који партиципира на Отрантским вратима, лакшег и бржег продора са јадранске обале Албаније (чланица НАТО) ка КиМ као в. геополитичкој „макро-тврђеви“ Балкана и даље, ка моравско-вардарској „вертикали“ Балкана, те због албанске територијалне експанзије коју подржавају (повезивање Албаније и тзв. независног Косова);
стога се у делу српске јавности та саобраћајница често идентификује као „НАТО-аутопут“ или „Великоалбански аутопут“; с друге стране, споља условљени званичници Србије део трасе између Ниша и Мердара – упитне комуникацијско-економске оправданости – пропагандно називају „Аутопут мира“ (као симбол наводног српско-албанског помирења после оружаних сукоба 1998-1999); заједно са продужетком до Приштине, такође неаргументовано настоје да оправдају „бољим повезивањем Грачанице и околних српских села са Ц Србијом“, што је нетачно, будући да ће његова траса заобилазити Приштину са С стране, а не са Ј где се налази Грачаница.