Књига Медијска писменост и критичко мишљење убедљиво и аргументовано доказује да медијској писмености, као основном генератору развоја критичког мишљења, у средњошколском образовању треба посветити посебну пажњу. У исти мах, она пружа одсудан допринос дефинисању овог, до сада неодређено и прешироко схватаног, појма.
Заснована на критичкој педагогији, ова систематична, прегледна, интердисциплинарна студија као примарни циљ образовања истиче подстицање критичке свести ученика. Тј. развијање њихове компетенције за анализу социјалних, економских и политичких противречности у друштву. Домети критичког мишљења се, како ауторка показује, не исцрпљују само са критичким разумевањем медијских садржаја. Оно је смислено, само ако је операционализовано – ако, дакле, води племенитим акцијама на личном и колективном плану. Партиципација појединца у грађанском друштву и, у коначници, демократизација грађанског друштва крајњи су исходи до којих медијска писменост и критичко мишљење треба да доведу.
Студија Медијска писменост и критичко мишљење оригинално је и комплексно емпиријско истраживање чији ће резултати бити драгоцени креаторима јавних политика у области средњошколског образовања. Али и свима који увиђају да процес васпитања и ширења потребних знања у дигиталном добу, више не може да се заснива на конвенционалним праксама аналогног друштва.