Књига Мигранти у Србији обједињује вишегодишњи теоријски и теренски истраживачки рад који је резултирао драгоценим увидима у процесе миграција, са посебним освртом на ескалацију Европске мигрантске кризе чији су актери на Балканској рути непосредно испитивани омогућности социјално-економске, правно-политичке и културолошке интеграције у домаће друштво.
За разлику од ранијих истраживања у којима су испитивани ставови домицилног становништва, овде су директно анкетирани сами мигранти, тј. избеглице, што је од нарочитог значаја. Користећи се мултидисциплинарним приступом уочене су геополитичке законитости,историјске цикличности и политичке (ре)акције, које су омогућиле да се предложе иновације у систему управљања миграцијама у Србији, од којих су неке већ и имплементиране.
Мигранти у Србији: геополитика и статистика
Безбедносни аспект чита се тек у позадини пост-југословенског хронотопа датог пресеком глобалног и локалногу процесима дугог трајања. Приложени и статистички обрађени резултати истраживања, као и саме референце и литература релевантних аутора глобалног Севера и глобалног Југа, од посебне користи биће студентима основних и последипломских студија, али и укупној академској заједници, као и свим заинтересованима за изучавање феномена миграција иманентног људском бићу и његовој цивилизацији.