Приповетке су тематски усредсређене на Стару Србију, а највише на Косово и Метохију и Македонију (посебно на Битољ, у коме је службовао). Најзначајније међу приповеткама су: Чудни подвижник, Њен суд, Без страха и мане, Злате из Слатине…
О писцу
Григорије Божовић је један од значајнијих српских међуратних писаца. Објавио је четрнаест књига, од којих осам збирки приповедака. Преостале чине путописи, краћи записи о људима и крајевима, накнадно сабрани из Политике, чији је стални и угледни сарадник био. У књижевности се јавља рано; објавио је причу „У земљи без суда“ 1905. године. Прилог за патриотско-литерарни српски часопис „Нова искра“, написао је исте године у Москви, где је студирао. У Скопљу је при Ђачком дому (интернату) пред Други светски рат деловала ђачка литерарна дружина „Григорије Божовић“, названа по омиљеном српском књижевнику, њему у част.
Почетак његовог рада обележен је збирком Из Старе Србије (1908) у издању Српског књижевног гласника, а крај Приповеткама (1940), у издању Српске књижевне задруге. Он је 1935. године издао збирку приповедака Тешка искушења, а 1939. године збирку приповедака Под законом – те две збирке, уз ону из 1940, садрже највредније Божовићеве приповетке. Божовићеве приповетке су тематски усредсређене на Стару Србију (највише на Косово и Метохију, једним делом на Македонију, пре свега на Битољ у којем је службовао). Најзначајније приповетке су му: Чудни подвижник, Мучних дана, Тиваидска напаст, Кад се царства мијењају, Злате из Слатине, Њен суд и Оклопник без страха и мане.
Пред сам крај рата комунисти су га стрељали у Београду. Његов је књижевни опус остао готово потпуно непознат широј публици. Београдска „Политика“ је 4. јануара 1945. године објавила вест да су „Милош Тривунац и Григорије Божовић осуђени на смрт“. Војни суд Команде града Београда га је осудио на најтежу казну због наводног „злочина издаје“ из 1942. године. Велики заслужни српски национални радник и књижевник стрељан је уочи Божића 1945. године у подрумима затвора у Ђушиној улици у Београду. Било је то у згради бивше касарне у којој се током рата налазило седиште Специјалне полиције
Садржај
Опет смо јунаци!
Чипчија Дабижив
Стари грмен
Роб незаробљени
На конаку
Оклопник без страха и мане
За верата
Према зарицању
Као јерарх
Код јунака приче
Тиваидска напаст
Стрико‑Долгач
Кобни заточник
Наша загонетка
Заостали ждрал
Нахијска прокуда
Манитешко купатило
Два мученика
Необичан мученик
Истоветњаци
Мучних дана
Суљ‑капетан
Хасан‑Чауш
У небраном грожђу
Кад се царства мењају
Мајка