Словенски матријархат – културна антропологија прасловена је капитално дело Евела Гаспаринија. Исписано на више од осам стотина страница а на српски језик је превео Иван Димитријевић.
Евел Гаспарини био је италијански слависта и етнолог. Вршио је истраживања и водио етнолошке белешке о веровањима, традицији иницијације и о свадбеним обичајима Старих Словена. Ова грађа, сакупљена и размотрена. Стопила се скоро у потпуности у фундаменталну књигу Словенски матријархат која је сада први пут доступна нашим читаоцима.
Закључци до којих је дошао Гаспарини представљали су огроман допринос напретку проучавања етногенезе Словена. Не постоји генетско истраживање, археолошки траг или стари запис који би нам толико дочарао нашу давнину као што то чини ова књига. Водич за интелигентно ишчитавање података о нашој прошлости.
Кроз мултидисциплинарно сагледавање словенске прошлости, Гаспарини је дошао до значајних закључака. Овим делом дао је велики допринос науци. Омогућио нам је да помоћу трагова наше материјалне, друштвене и духовне културе завиримо у древне периоде људске врсте, укључујући и палеолит, мезолит и неолит, али и метално доба. То необично време у ком је и данас већински европски живаљ из неког разлога одлучио да више не иде напред, да би остао на мање-више истој тачки и у античкој и средњовековној епохи.
Можда ова књига некоме и даље неће бити довољна да објасни настанак Словена. Културно повезаних са азијским југоистоком, а језички са Европом. Можда некоме неће бити довољна да разреши мистерију тог „злочина у протосторији“. Који је на преласку из неолита у еру бакра, из каменог доба у метално, нагнао наше претке да се уздржавају од културних иновација следећих неколико миленијума. Можда некоме неће бити довољна да до краја разбистри шта је то приморало најмногољуднију европску групу народа да у нововековљу ипак дефинитивно усвоји те изуме. Али ће свакоме бити довољна да себи коначно постави та питања.