По много чему, књига пред читаоцем, Шпанија – сузбијање сецесионизма, јединствена је у српској култури. Она даје врло детаљан преглед историје старе европске краљевине, али и детаљну анализу њеног савременог стања. Према ауторовим речима, „Савремена Шпанија представља занимљив простор за политиколошку анализу.”
То је држава која баштини вековне антагонизме, а након слома франкизма, „једне од најдуговечнијих европских диктатура 20. века, ушла је у нову и до тада непознату развојну фазу. Усвајањем новог Устава Краљевине Шпаније 1978. године ова земља је постала држава аутономија, односно усвојила је специфичан модел регионалне државе који смо ословили као историјско-политички модел.”
Да би опстала, Шпанија је морала да реши бројне дилеме наслеђене из историје. Питања која су се постављала преду била су: „очување целовитости земље и јединства нације или њена дисолуција; унитаризација, федерализација или регионализација земље; давање права на самоопредељење различитим националностима на тлу Шпаније или не; приступање НАТО-у и Европској унији или не; повратак монархији или републици, дефранкизација земље или историјско помирење између „две Шпаније“ које су још увек имале свежа сећања на немили грађански рат из 1930-их…”
Став Рајка Петровића, аутора ове значајне књиге јесте да је „историјско-политички модел регионализације Шпаније у периоду између 1978. и 2018. године имао важну улогу у сузбијању како каталонског, тако и баскијског сецесионизма.
Резултати нашег истраживања показали су директну узрочно-последичну везу између трансформације Шпаније из унитарне централизоване у регионалну децентрализовану државу и сузбијања баскијског и каталонског сецесионизма. Чињеница да је Шпанија током претходних 40 година сачувала јединство и државе, и нације и да ни у Каталонији, ни у Баскији не постоји натполовична већина која подржава отцепљење говори у прилог томе.”
Да би показао како је дошло до стварања специфичног шпанског историјског и државног искуства, аутор је написао и историју ове државе. Поред шпанског политичког система, теме ове студије су и историја иберијске државе, настанак шпанске нације, улога верског фактора (Римокатоличке цркве), али и других верских заједница (Јевреји, Арапи). Посебна пажња посвећена је и Шпанском грађанском рату и владавини генерала Франка.
Коначно, ова књига важна је и због бољег разумевања савремене Европске уније и њеног односа према националним мањинама, сецесионистичким покретима и државном суверенитету, што је од изузетне важности за српски народ.