Двотомна студија др Милутина Живковића Стара Рашка под италијанском окупацијом 1941–1943. веома студиозно је урађена. Написана је на основу италијанских војних архива, у којима је непристрасно бележена свака, па и најмања појединост. Аутор се обилато служио и архивима у Србији, као и мало познатим документима који су сачувани само у албанским изворима.
Кроз књигу Стара Рашка под италијанском окупацијом 1941–1943.
Аутор на почетку пише о општој ситуацији у Старој Рашкој од 1918. до 1941. Посебну пажњу посветио је занемаиваним индикаторима, као што су привредни и међурелигиозни односи на овом турбулентном подручју.
Затим је обрадио идејну и планску основу италијанске окупације. У књизи је обиље података о италијанско-немачким несугласицама, односима са Недићевом Србијом и са поробљеним становништвом сва три народа: албанским, бошњачким и српским. Посебна поглавља у првом тому књиге посвећена су партизанском, четничком и муслиманском покрету.
Аутор са завидном детаљношћу и дистанцом професионалног историчара открива истину о деловању партизана на тромеђи Србије, Црне Горе и Босне. Посебан акценат је познатим биткама за Пљевља, Нову Варош и Сјеницу, али и на данима црвеног теорора.
Пишући о старорашким четницима, Милутин Живковић брижљиво бележи акције како четника Косте Пећанца, тако и припадника ЈВуО. Писао је и о колаборацији Павла Ђуришића са Италијанима и стварању антикомунистичког савеза.
У поглављу о муслиманским оружаним снагама обрађене су све вође ових јединица: Сулејман Пачариз, Хусеин Ровчанин, Селим Јуковић, Осман Растодер и Ћазим Сијарић. Посебну пажњу аутор је посветио политичкој идеологији старорашких муслимана и њиховим односима са партизанима и четницима.
Најупечатљивија су она поглавља о животу по окупацијом и управом четири војске. У оквиру Живковићевог истраживања на видело су испливали непознати, али веома симоблични подаци о приватном животу на овом подручју, који је тих окупационих година можда био несигурнији него икада пре.
О другом тому књиге
У другом тому књиге Стара Рашка под италијанском окупацијом 1941–1943. детаљно су описани међусобни сукоби свих зараћених страна. Заинтересовани читаоци могу сазнати горку истину о страдању Срба по селима Старе Рашке, али и о одмаздама које су следиле после сваког покоља цивилног становништва. Застрашујуће делују и подаци о размерама међусобних сукоба партизанских, четничких и муслиманских јединица на овом подручју – до те мере да дана данашњег се о овој теми не прича много, нити поуздано.
Коначно, књига се завршава анализом повратка партизанских јединица с пролећа 1943. у долину Лима и анализом последица повлачења фашистичке Италије из Старог Раса.
Садржај оба тома књиге погледајте ОВДЕ.