Умеће ратовања једно је у низу класичних дела велике духовне баштине таоизма, источњачке психологије, науке и технологије и сазнања о људској природи. Сматра се једном од најстаријих војних књига на свету, врхунским делом војне стратегије и тактике и једном од најутицајнијих књига на војну теорију, али и на савремене пословне стратегије и персоналне стратегије успеха, како на Истоку тако и на Западу, где је први пут објављена 1782. године.
Овај кинески војни трактат написао је у 6. веку п.н.е. Сун Ву, односно Сун Цу– Учитељ Сун, какву је титулу имао по обичајима тог времена, а што је остало до данашњих дана. Састоји се од 13 трактата посвећених аспектима ратовања – Стратегијске процене, Вођење битке, Планирање опсаде, Формација, Сила, Празнина и Пуноћа, Оружана борба, Прилагођавање, Маневрисање војском, Терен, Девет земљишта, Напад ватром и Шпијуни. Савременим језиком речено, реч је о прагматичним и филозофским ставовима о ресурсима, лукавству, мотиву користи, флексибилности, интегритету, тајновитости, брзини, позиционирању, изненађењу, обмани, манипулацији, одговорности и практичности, а основни циљ је непобедивост, победа без борбе и стицање моћи која не проистиче из силе, већ из разумевања физике, политике и психологије конфликта.
Као када је реч о неким другим древним кинеским књигама, и Умеће ратовања је одолело времену и нашло одраз у савременом животу. Приче древног ратника – филозофа забележене на бамбусовим летвицама заокупљају пажњу и савремених политичара, менаџера и појединаца и у темељу су бројних књига о постизању успеха. „Умеће ратовања“ примењиво је на свако такмичење и конфликт, од међуљудских, до међународних.