Велика Србија, књига Чедомира Попова, појавила се први пут 2006. године. Она је била и остала најбољи одговор на вековне лажи о „великосрпском национализму“ – од аустроугарске до НАТО пропаганде. Истовремено, она приказује историју и развој српске националне идеје од 18. века до данас.
У писању књиге академик Попов употребио је своје деценијско искуство и велику историографску умешност. Велика Србија је синтеза која се простире од средине 18. до краја 20. века. Свака појава и догађај од важност за развој српске националне идеје описана је у овој књизи.
Аутор о књизи Велика Србија
Књига је „покушај да се у тој мисли и идеји сагледа онај феномен који се већ читав један и по век назива, оптужује, осуђује и анатемише као „великосрпска политика”, рођена у ватри националне револуције 1804–1815. и једва васкрсле српске државе. Тек 1830, полуослобођена и полунезависна, аутономна кнежевина у оквиру Османског царства (али и пре тога, док су још вођене борбе за отимање из турског ропства), Србија је постала средиште у које су упирали погледе и полагали наде Срби из свих крајева у којима су живели, под туђинском влашћу двеју империја: Османском и Хабзбуршком.
Легитимна и епохи грађанског друштва Европе природна тежња за уједињавање народа истог етничког порекла, истог језика, истих историјских традиција и успомена, и за образовање националних држава, јавила се и код Срба. Тако су још у првој половини XIX века настали српска национална идеологија и српски национално-државни програм.
Та идеологија и тај програм су у настојањима, али и тешким борбама с милионским жртвама ради свог остварења, пролазили кроз различита историјска раздобља и многобројне промене, корекције и прилагођавања. Једна једина његова стратешка замисао остала је трајна и доследно поштована скоро до данашњег дана: српски народ има природно и историјско право на националну државу у којој ће се ујединити већина његових припадника.“
Славенко Терзић о књизи
„Књига Чедомира Попова Велика Србија – стварност и мит је не само драгоцена научна синтеза о једном важном историјском проблему него и својеврсна прегледна антологија српске и југословенске мисли током последња два века. Она доноси, први пут, на сажет и интелектуално супериоран начин све успоне и падове српске идеје и српских националних програма, са једним основним закључком књиге да „Велике Србије није било”.
Пред нама је изузетна научна студија, драгоцена не само колегама из струке него и широј читалачкој публици изложеној непрекидном понављању флоскуле о „разарајућем пројекту Велике Србије”. Било би добро да се преведе на све водеће светске језике.“
Василије Крестић о књизи
Чедомир Попов је „дао документоване и научно образложене одговоре на питања шта је Велика Србија, да ли је она доиста постојала и одакле долазе упорни и мрзитељски напади на њену стварну или фиктивну егзистенцију. Књига је добро компонована. У њој нема ничег што је сувишно, а нема ни празнина које би требало попуњавати.
Она је прегледна и лако читљива. Написана је стилом и језиком који не замарају и логиком која плени пажњу читаоца. Богатством података, њиховим стручним анализама, тумачењима и закључцима читалац који посегне за овом књигом биће обогаћен многим новим сазнањима.“