Књига Хришћанство и филм Владимира Коларића представља зборник одабраних ауторових текстова на широко постављену тему односа хришћанства и филма. Коларић показује начине на које филм као уметност и медиј може да посредује религијске садржаје, односно да изрази хришћанско искуство Бога, човека и света.
Књига је подељена на два дела: у првом се налазе теоријски текстови на општије теме, а у другом прикази конкретних филмова, раније објављивани углавном у „Православљу“ и „Руском алманаху“. Разматран је широк круг филмских аутора и феномена, од легендарне Казабланке, преко филмова Алексеја Балабанова, Павла Лунгина, Кена Лоуча, Емира Кустурице, независног српског филма, или једног од највећих српских редитеља – Ђорђа Кадијевића. Књига сведочи о филму као уметности способној да изрази дубину човековог егзистенцијалног искуства, али и о хришћанству као увек живој вери.
Аутор о књизи Хришћанство и филм
„Ова књига представља зборник мојих текстова на широко постављену тему односа хришћанства и филма, односно на који начин филм као уметност и медиј може да „изрази“ или „посредује“ хришћанско искуство Бога, човека и света.
Моји одговори, као што ће се видети, нису једнозначни. Текстови су писани у распону од готово једне деценије и одразу трагања које има колико интелектуалну и теоријску, толико и егзистенцијалну мотивацију. У том смислу, текст који отвара књигу је мој први теоријски, научни рад који сам уопште написао, и он покреће она питања о уметности и филму којима сам наставио да се бавим у континуитету, и даље ћу се бавити.
Књига је подељена на два дела: први обухвата теоријске студије раније објављиване у научним часописима, а други приказе, објављене већим делом у Православљу и Руском алманаху. Текстови, такви какви су, дати у оном облику у ком су се првобитно појавили, пре свега другог представљају позив на дијалог.“ (Владимир Коларић)