Књига Ватикан у балканском вртлогу резултат је вишедеценијског научног истраживања нашег познатог историчара академика Драгољуба Р. Живојиновића, несумњиво најбољег познаваоца Ватикана и Католичке цркве уопште, и њихове улоге у историјским, посебно политичким збивањима у 19. и 20. веку. Ова књига показује да је једна географски мала држава, Ватикан, „велика сила“, како у миру тако и у ратовима. То се најбоље види у улози Ватикана и католичког клера у збивањима на Балкану, „балканском“ вртлогу“, у којем се они нису само „нашли“ већ су га и стварали, нарочито кад је реч о балканским, Првом и Другом светском рату, настанку и нестанку прве и друге Југославије.
Ови прилози сведоче о различитим темама и проблемима – Конкордату са Краљевином Србијом, стварању југословенске државе током Првог светског рата, мировним напорима папе Бенедикта XВ и његовим настојањима да обезбеди своје учешће у преговорима о закључењу мира и појединим поли-тичким решењима, посредничким настојањима, везама са председником САД Вудро Вилсоном. Ту су такође и расправе које откривају држање Св. Столице према променама насталим на Балкану након завршетка Првог светског рата, италијанској окупацији Далмације и острва, сукобу између Ватикана и католичког клера, држању појединих бискупа и њиховом отпору ватиканској подршци италијанској политици пре-ма Краљевини СХС.
Успут се откривају и друга, мање истражена питања и проблеми, као што су држање према зараћеним државама – Централним силама и Савезницима – настојањима да се одржи постојећи политички, друштвени и привредни поредак у средњој Европи, напорима да се сачува Аустроугарско царство од распада, према територијалним претензијама појединих сила (Немачке, Француске, Италије, Русије), покрету за помирење цркава у Европи – екуменизму…
Прилози у овој књизи саопштавају много досад непознатог, откривају лице и наличје ватиканске политике током XX века.