Опис
У књизи Срби муслимани и њихов идентитет Салих Селимовић је истражио порекло, историјски развој и идентитет Срба муслимана. Анализирао је процесе исламизације, друштвене трансформације и политичке околности које су утицале на њихову етничку и културну припадност кроз векове. Тако настојећи да понуди јасан и утемељен одговор на питање како су Срби исламске вероисповести кроз векове задржали свој културни и етнички континуитет, упркос верским променама и политичким превирањима.
О књизи
Књига је подељена на неколико тематских целина, које се баве процесом верске конверзије, етничким пореклом муслиманског становништва на Балкану. Затим друштвено-политичким утицајем османске владавине и формирањем нових идентитета током 20. и 21. века. Селимовић разматра како су први пописи становништва у доба Османлија показали да су муслимани у Босни и Херцеговини, Рашкој, Црној Гори и другим српским земљама били доминантно српског порекла. Упоређујући историјске изворе и друштвене околности, аутор указује на чињеницу да су Срби муслимани дуго користили ћирилицу, неговали традиционалне народне обичаје и одржавали културне везе са православним Србима.
Посебна пажња посвећена је периоду аустроугарске окупације, када је систематски вођена политика удаљавања муслиманског становништва од српског етничког идентитета. Аутор истиче да је у том периоду покренута конструкција бошњачке нације, која је касније добила свој правни и политички статус у социјалистичкој Југославији.
Књига се бави и улогом Срба муслимана у ослободилачким покретима с краја 19. и почетком 20. века. Сарадњом и поделама између православних и муслимана током различитих историјских периода, као и актуелним питањима идентитета у савременом друштвеном контексту. Закључује да је, упркос политичким и друштвеним притисцима, део Срба исламске вероисповести задржао своје српско национално осећање.
У предговору, аутор износи своје мотиве за писање ове књиге, истичући потребу да се академски и историјски осветле теме које су често политизоване. Уместо поговора пренет је текст Хасана Репца „Срби муслиманске вере у Босни и Херцеговини”, који се бави периодом између два светска рата, али је и данас врло упутан и користан за разумевање питања идентитета Срба муслимана и њихове историјске судбине.
Срби муслимани и њихов идентитет је драгоцено штиво за све који се занимају за историју српских земаља, националне идентитете и сложене процесе културне трансформације. Ова књига представља поуздан водич за разумевање историјских, социолошких и политичких аспеката који су утицали на обликовање српско-муслиманског идентитета.