Београдски равногорци монографија је која је посвећена једној недовољно истраженој теми у домаћој историографији – деловању покрета отпора у урбаним условима једне окупиране престонице. Аутор се не задржава само на историографској реконструкцији праваца деловања већ настоји да проникне у сложени механизам „урбане гериле“.
Анализирана је организациона структура, методологија рада, указано на кадровски и материјални потенцијал Равногорског покрета у Београду током Другог светског рата. Вршење обавештајне службе, ширење илегалне пропаганде, сакупљање материјалних средстава, извођење саботажа и атентати истакнути су као најважнији облици отпора који су вршили београдски равногорци.
Кроз књигу Београдски равногорци
„Прва три поглавља посвећена су историографској реконструкцији развоја београдске равногорске организације у погледу структуре, методологије рада и кадровских и материјалних потенцијала. У петом поглављу настојали смо да одговоримо на питања каква је била обавештајна мрежа, методологија рада, који су били најважнији пунктови и извори информација ЈВуО у Београду.
Шесто поглавље је посвећено пружању помоћи у новчаним средствима и најразличитијем материјалу, као и упућивању кадрова из Београда у друге јединице ЈВуО. У седмом поглављу указали смо на развој пропагандног апарата и предочили најважнија сазнања о писаним материјалима који су штампани у Београду и његовом залеђу. Неоружане акције, саботаже, атентати, тема су осмог поглавља. У деветом поглављу анализирали смо каква је била улога београдских равногораца у успостављању и одржавању контаката са различитим војно-политичким чиниоцима. Десето поглавље посвећено је реконструкцији деловања окупационог апарата усмереног на сузбијање Равногорског покрета у Београду. Прилику да читаоци наслуте како би изгледало успостављање и вођење власти у Београду да су равногорци ослободили град пружили смо у последњем поглављу.“
Архиве и фондови
Извори архивске грађе: Војни Архив, Историјски Архив Србије, Архив Југославије, Историјски архив Београда. Фондови и збирке: Фонд Четничка архива, Фонд Заповедник службе безбедности и полиције безбедности, Фонд БИА, Фонд емигрантске владе.
Садржај књиге погледајте ОВДЕ.