Духовна криза интелигенције представља скуп радова сакупљених из мало познатих публикација. Ово је необична књига која приказује дубоку анализу раног Николаја Берђајева. Овај збир текстова, написаних од 1900. до 1906. године, пружа увид у кључне теме које су обележиле то доба, а одјекују и данас.
Књига се фокусира на проблеме револуције, састављајући анализу друштвених и духовних промена које су пролазиле у то време. Рани радови Берђајева нуде изузетан увид у историјске и друштвене околности које су обликовале епоху уочи Великог рата, на које почетак 21. века неодољиво подсећа. Зато овај избор Берђајевљевих радова представља обавезну литературу за све који су заинтересовани за друштвена питања у годинама пред прву велику трагедију модерног доба.
Садржај књиге Духовна криза интелигенције
- Увод
- Декадентизам и мистички реализам
- Руски боготражитељи
- О психологији револуције из психологије руске интелигенције
- Бунт и покорност
- У психологији маса
- Болесна Русија
- Против „максимализма“
- Мерешковски о револуцији
- Русија и Запад
- Питање интелигенције и нације
- О књижевном расулу
- Превазилажење декадентизма
- Поводом једне изузетне књиге
- Философска истина и интелигентска правда
- Црна анархија
Из ових текстова се види и зашто ће касније Берђајев Први светски рат доживети као крај хуманистичког периода историје са доминацијом западноевропских култура. Такође, пажљивим читањем ове књиге видеће се и зашто је аутор с одобравањем дочекао народни карактер Фебруарске револуције. Коначно, види се и зашто ће Октобарску револуцију оценити као националну катастрофу. У том смислу, његово протеривање 1922. из Совјетске Русије и радови настали након 1918. испостављају се као логичан развој једне необичне мисли.