Оксфордска историја хришћанства колективно је дело деветнаест врхунских стручњака из области историје религије. Истражујући богато наслеђе хришћанства, аутори су на разумљив и веродостојан начин обрадили све значајне аспекте ове вере. Те дочарали виталност њене мисли и богатство њене културе.
У другом издању избрисана је подела студије на два тома. Тако се читалац на једном месту може обавестити о дугом развоју хришћанства, од његових почетака до данашњих дана.
Први текстови посвећени су најранијим хришћанским заједницама. Апостолу Павлу и римском цару Константину, утицају Карла Великог на ширење хришћанства, те значају средњовековне схоластике Томе Аквинског. Дубоке промене које су се десиле током реформације и просветитељства детаљно су обрађене у поглављима која нуде портрете кључних личности као што су Еразмо, Лутер, Калвин, Весли и Русо. Засебан сегмент књиге посвећен је хришћанству након 1800. године, те начинима на које се оно практикује у Британији и Европи, Северној и Јужној Америци, Индији и Далеком Истоку, чиме је подробно указано на сву његову разноврсност. У завршници студије аутори разматрају питања савремене хришћанске теологије, свести и вере и истражују нове облике хришћанске заједнице. Ова живописно испричана студија се, следствено томе, сасвим оправдано може назвати капиталном и свеобухватном.